Nacházíte se: Mallorca Home | First Andalucia » Za Picassem do Malagy

Za Picassem do Malagy

Za Picassem do Malagy

Květen 2023.

Když Picassovi už poněkolikáté Němci prohledávali během války byt, všimli si pohlednice, na které bylo reprodukováno jeho monumentální dílo Guernica zachycující hrůzy vybombardovaného španělského městečka. Říká se, že německý voják se Picassa ptal: “Tak to jste udělal vy?” Malíř na to odvětil: “Ne, to jste udělali vy.”

picasso-guernica

Slavná Picassova Guernica, obří plátno 7x3,5m, se nachází v Museu královny Sofie v Mardidu.

V dubnu letošního roku uběhlo 50 let od smrti Pabla Picassa a po celém světě se v rámci tohoto “Pablomonia”, jak se výročí nazývá, koná 42 výstav k malířově poctě. Jen ve Španělsku je jich uspořádáno 16 a několik z nich můžete navštívit na jihu pyrenejského poloostrova, v Picassově rodném městě Malaze.

Malaga již dávno zaslouženě získala přezdívku přístavní kráska. Nachází se totiž na Pobřeží slunce (Costa del Sol) a kromě malebného historického centra osázeného četnými kvetoucími stromy, se město může pochlubit pískovými plážemi, rozsáhlými městskými parky, promenádami podél moře (jedna je nazvána po dalším slavném rodákovi Antonio Banderasovi) a také jednou z nejkrásnějších botanických zahrad, ve které vás ohromí vodopády, obrovské monstery a další vzrostlé exotické květiny. Botanická zahrada je tu již tak dlouho, že nejstaršímu fíkusu zde přezdívají děda.


Město jako plátek uzené ryby

Zdejší oblast patří k jednomu z nejdéle osídlených míst v Evropě, město bylo založeno v 8.st. př.n.l. Féničany a neslo název Malaka, podle plátku uzené ryby. Vliv severoafrické kultury se promítl i do současné španělštiny - všechna slova, která začínají na “al”, mají původ v arabském jazyce, jako například název paláce Alhambra, nebo slova, která známe i my v našem jazyce - alcohol, algebra a mnoho dalších. V Malaze mají své vlastní likérové víno nazvané jednoduše malaga. Vyrábí se z přezrálých hroznů sušených na slunci. Místní se dušují, že je to proslulý lék na chudokrevnost, ale pít ho prý můžete, i když tímto neduhem netrpíte.

Malaga2

Dnešní Malaga je živé kosmopolitní město s nabitým (nejen) kulturním programem.

Historické centrum není rozsáhlé, proto jej snadno projdete i pěšky, obyvatelé jsou hrdí na svou katedrálu, která je přestavěna z původní mešity a má jen jednu věž (na druhou nezbyly finance). Kdybyste náhodou ve městě zabloudili, poslouží věž jako dobrý orientační bod, protože je odevšad dobře vidět. Nedaleko je maurský hrad Alcazaba (opět začíná slovo na al), sídlo muslimských vládců, a pokud se vám bude chtít šlapat do kopce, můžete se vydat na maurskou památku, pevnost Gibralfaro. Féničané ji využívali jako strategický výhled po kraji. Odtud je v dohledu kruhová aréna, ve které se jeden den v měsíci koná corrida, tedy býčí zápasy (correr znamená španělsky běhat).


Mouchy do vína nepatří

Pro Andalusii jsou typické tzv. tapasy, tedy malé talířky s pochutinami. Doslovný překlad slova tapas je poklička, čepice, přikrývka. Jejich vznik je úplně prozaický, jelikož si Andalusané nechtěli nechat vletět mouchu do vína, zakrývali si sklenici plátkem chleba nebo šunky. A protože se toto jídlo postupně snědlo, začalo se pokrmu říkat tapas. Šikovní hospodští toho využili a zejména v Andalusii přidávají malý talířek s chuťovkou ke každému pití zdarma. Nejeden chudý malíř, než si vydobyl svůj věhlas a tím i peníze, takto přišel alespoň k troše jídla, protože pití jej přišlo o něco levněji.


Umění a výstavy v Malaze

Již při procházce ulicemi můžete narazit na zajímavý street art, který se nese v duchu španělských tradic a témat. Za tradičním uměním je dobré zajít do Muzea Carmen Thyssen, které založila významná sběratelka poté, co se provdala za bohatého barona Thyssen Bornemis a započala tím své mecenášství a investice do umění. Muzeum mapuje vývoj španělského umění až do současnosti.

museum

Museum Picasso Malaga sídlí v krásném renesančním paláci z 16. století.

My máme namířeno za Picassem, jemuž se zde věnují především dvě významná místa. Picassův rodný dům, ve kterém malý Pablo žil do svých 10 let, vystavuje sérii maleb, kreseb i keramiky. Místní tu o svém rodákovi s úsměvem říkají, že díky němu již nikdo, kdo se v Malaze narodil, nemaloval, protože všechen talent na dlouho dopředu vybral právě Picasso.

V renesančním paláci pak sídlí další velké muzeum Pabla Picassa. Pro vytvoření jeho kolekce věnovala  malířova manželka značné množství obrazů, kreseb a dalších uměleckých děl. Mimochodem, soudní spory po Picassově smrti se táhly dlouhá léta, jmění v té době dosahovalo 500 milionu dolarů.


Picasso, prostě jen Picasso

Bůh ví, jestli si pamatoval celé své nekonečné jméno, kterým byl pokřtěn - Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Clito Ruiz y Picasso. Důležité však je, že Pablo začal své obrazy signovat jménem matky za svobodna - Picasso. A toto jméno bylo již během Picassova života zapsáno jako zcela zásadní do učebnic výtvarného umění. Jeho matka tvrdila, že Pablovo první slovo znělo tužka. Otec byl malíř a profesor umění, a tak se jeho syn s uměním setkával již od narození. Mozart složil svou první symfonii v osmi letech, Picasso namaloval první obraz o trochu později, ve svých devíti letech.

Snímek obrazovky 2023-04-20 v 9.54.34

Pablo Picasso před svým rodným domem v Malaga, dnes Museo Casa Natal de Picasso.
 
Začínal jako malíř klasických forem, prošel slavným modrým a růžovým obdobím, neoklasicismem, expresivním vyjádřením malby, ale zejména vytvořil společně s G. Braquem zásadní směr, který byl nazván kubismem (konkrétně Henri Matisse, přítel, ale i rival, pronesl, že obrazy vypadají, jako by malovali jen malé kostičky “petits cubes”.) Právě kubismus, který rozkládá a skládá objekt, abychom ho ve výsledku na plátně viděli ze všech stran najednou, vyjadřuje Picassovu tvorbu i povahu vlastně nejvýstižněji. Bavilo ho vstupovat do neprobádaných vod, a tak se jeho linie stávaly odvážnějšími, používal jednoduché geometrické tvary, s jejichž pomocí zhmotňoval na plátno předměty a postavy. Výrazně ho ovlivnilo také africké umění a tyto dva postupy se spojily na jeho zásadním díle Avignonské slečny, kterým způsobil revoluci moderního umění. Obraz zachycuje 5 prostitutek z barcelonského nevěstince Avignon, které se předvádějí svým klientům. Picasso v něm naprosto zpochybnil tradiční způsob ztvárnění nahého ženského těla.

Mnoho Picassových příznivců bylo obrazem zaskočeno, sestra Gertruda dílo nazvala naprostou pohromou, obchodník s uměním Ambrose Vollard zas obraz označil dílem šílence. V roce 1924 bylo nabídnuto do Louvru, ale tam byl obraz ihned zamítnut. O deset let později byl však prodán do Muzea moderního umění v New Yorku, kde se stal ikonickým dílem a v jeho sbírkách je dodnes. Milovník pruhovaných triček během svého života dosáhl v mnoha věcech prvenství - i přes prvotní neúspěch s Avignonskými slečnami byl prvním žijícím umělcem, jehož díla visela v Louvru. Pravda, bylo potřeba dožít se devadesáti let a jedno z nejslavnějších světových muzeí mu uspořádalo jubilejní výstavu. Také jeho obraz Alžírské ženy zatím drží aukční rekord za nejdražší dílo, bylo vydraženo za 4,4 miliardy korun. A právě Picasso má také ještě jeden rekord, a to nejvíce ukradených obrazů ze světových muzeí.


Picasso v Čechách

Na originál Picassa se můžete podívat i v Praze, Národní galerie má ve své kolekci jeho významný autoportrét, který vystavuje ve stálé expozici Veletržního paláce. Obraz zakoupil do své sbírky Vincenc Kramář od francouzského sběratele Ambroise Vollarda v roce 1911. Kramářova sbírka představovala pro některé české umělce první kontakt s Picassovým dílem a významně ovlivnila například Emila Fillu, Václava Špálu a mnoho dalších. Dokonce i Picasso měl přehled o českém umění, mezi českými výtvarníky našel svého oblíbence, kterým byl Josef Lada. Picasso se nechal slyšet: „Tento muž zachází s formou stejně svobodně jako já!“


Pablomonium v Malaze

PICASSO SOCHAŘ. HMOTA A TĚLO
Muzeum Picasso Malaga
Palacio de Buenavista C/ San Agustín, 8
8. 5 - 10. 9. 2023
Sochařská tvorba se prolínala celým uměleckým životem Pabla Picassa. Stala se pro něj formou vyjádření stejně důležitou jako malba, kresba nebo grafika. Často říkal, že žádná výtvarná forma není v umění víc nebo míň. Socha mu poskytovala další prostor pro jeho vyjádření kreativity.

PABLOVY ŽIVOTNÍ ETAPY
Rodný dům Pabla Picassa
Plaza de la Merced, 15
21. 6. - 1. 10. 2023
Výstava prochází jednotlivá období Picassova jak uměleckého, tak osobního života. Představeny budou obrazy, kresby, fotografie, sochy, rytiny, keramika i ilustrace knih.

OZVĚNY PICASSA
Muzeum Picasso Malaga
Palacio de Buenavista C/ San Agustín, 8
2. 10. 2023 - 24. 3. 2024
Pablo Picasso měl obrovský vliv na umění 20. století, jeho tvorba zaznamenala mimořádnou rozmanitost stylů. Přinesl absolutní volnost uměleckého vyjádření, která je zřetelná v každém aspektu jeho malby, sochařství, keramiky a grafiky. Je všeobecně známo, že měl hluboký dopad na umělecký svět a že před ním neexistovali žádní jiní umělci, kteří by měli masové příznivce fanoušků i kritiků, jako měl Picasso. Současná výstava je založena na vlivu jeho uměleckých postupů na současné celosvětové umění.


Olga Václavková
Galerie La Femme