Nacházíte se: Mallorca Home | Doma u moře » Vlastní auto ve Španělsku

Vlastní auto ve Španělsku

Vlastní auto ve Španělsku

Srpen 2023.

Ať v Praze, na Mallorce nebo v Marbelle, mít auto je základ mobility. Každý majitel nemovitosti ve Španělsku začne dříve nebo později řešit, jak to s autem vlastně udělat. Přivést z Čech či Slovenska? Zakoupit na místě? Pronajímat? Podívejme se na fakta a zkušenosti spojené s provozováním auta ve Španělsku.

okno

Conduciendo entre Palmeras aneb k nemovitosti patří vlastní vůz.

Kdo chce jezdit ve Španělsku autem, má v zásadě 3 možnosti. Auto si pronajímat, přivést si z tuzemska vlastní nebo zakoupit vůz na místě. Často začneme tou první variantou a postupně dospějeme k poslední. Než se podíváme, co která varianta obnáší, předesílám, že pro naše klienty zajišťujeme veškerý servis spojený s pořízením a provozováním vlastního automobilu ve Španělsku.


Peklo s (nejen) španělskou půjčovnou

Půjčovat si auto není vůbec špatné a pro ty, kteří ve Španělsku tráví jen pár týdnů v roce, je to nejlepší i nejekonomičtější varianta zároveň. Zde platí dvě pravidla. Vždy pronajímat auto s plným pojištěním a vždy přímo od půjčovny, nikoli přes zprostředkovatelské weby.

Nabídky půjčoven vypadají lákavě, zvláště když půjčovné tvoří menší část nájmu než samotné pojištění. Právě na tom půjčovny vydělávají. Buďto vás skásnou za plné pojištění (to je ta levnější varianta), nebo za fiktivní poškození vozu, pokud si půjčíte auto jen s částečným nebo žádným pojištěním. To druhé se těžko dokazuje a nemusí vás to vůbec potkat, ale děje se to, a to často. Půjčovna má nahranou vaší platební kartu a také slušnou databázi fotek škrábanců a defektů. S pokutou za “poškození” vás nijak neobtěžuje, jednoduše vám jí strhne z účtu. Obvykle se jedná o stovky eur a vysvětlení se domáhá těžko, náprava bývá nemožná.

tasarauto-page-001(1)

Fotky za 390 Eur aneb vlastní zkušenost s nepojištěným autem. Před vrácením jsem vůz detailně zkontroloval, ale nenafotil.

V případě půjčení přes zprostředkovatele po vás v případě nehody či poškození vozu půjčovna obvykle chce škodu uhradit a vyrovnání musíte řešit se zprostředkovatelem, který vám zároveň prodal pojištění. Při přímé rezervaci toto odpadá a cena bývá vpodstatě stejná. Doporučuji tedy rezervovat a půčovat přímo přes stránky půjčoven Centauro, Recordgo, OKcar, Avis ap. a webové rozcestníky používat spíše pro orientaci v cenách a dostupnosti jednotlivých půjčoven.

Při půjčení vozu s plným pojištěním přímo od půjčovny se jedná o osvědčený a bezpečný způsob pronájmu vozu. Nevýhodou jsou sezónní ceny (v červenci a srpnu můzete jet rovnou taxíkem) a nevyzpitatelné fronty u přepážek půjčoven. Je také potřeba prověřit otevírací dobu půjčovny v případě nočního příletu či odletu.


Parking ve Španělsku

Vlastní vůz je pochopitelně nejlepší. Než začnete řešit na jakých SPZ budete ve Španělsku jezdit, je potřeba zamyslet se nad parkováním. Když jste doma ve své španělské nemovitosti, parkujete buďto na pozemku (máte-li dům) nebo poblíž vašeho apartmánu. V případě Palmy nebo Málagy se jedná o zásadní kritérium a parkování je potřeba zvážit již při nákupu nemovitosti. Nemáte-li ve městě vlastní nebo pronajatý parking, vlastní vůz vám bude spíše přítěží. Minimálně budete potřebovat parkovací kartu na modré zóny, ale i tak je boj o místa neúprosný.

IMG-20220622-WA0007

Při bezplatném parkování v ulicích je klíčové, aby na vozu nebyla delší doba stání patrná.

Problém kam s vozem nastává, když ve Španělsku nejste. Parkovat se dá zdarma v ulicích (mimo modré zóny) i poblíž letiště, ale riziko odtahu vám na klidu nepřidá. Oficiálně můžete parkovat na ulici 14 dní, po měsíci je na autě opravdu vidět, že tu již stojíte déle. A Španělé jsou zejména v sezóně nečekaně všímaví. Den na odtahovém parkovišti vyjde na 25-30Eur a pokud vám přeje štěstí, platíte beztak za taxi mezi letištěm a vaším vozem, případně za taxi mezi letištěm a vaším domem.

Řešením je celoroční pronájem parkovacího místa v okolí letiště. Cena začíná na 500Eur za rok, většina parkovišť má v ceně 24hodinový letištní shuttle bus i základní servis jako huštění pneumatik a dobití baterie. Klíče od vozu navíc bývají u obsluhy a vaše auto tak mohou snadno využívat i vaši přátelé a hosté.


Vlastní auto s českou nebo slovenskou SPZ ve Španělsku

Přivést si auto do Španělska není v době navigace nic komlikovaného. Trasu i cenu si ověříte předem prostřednictvím ViaMichellin.com a jednoduše jedete. Na Mallorku i Menorku je cesta podstatně kratší a komfortnější, čeká vás sice trajekt, ten ale pluje po většinu roku z ne příliš vzdáleného francouzského Toulon (CorsicaFerries.co.uk). V zimě pak poplujete ze vzdálenější Barcelony (Balearia.com). Do Andalusie jedete sice pořád po pevnině, je to ale kus cesty a neobejde se to bez 1-2 noclehů.

20230801_095758

Na Baleáry je potřeba plout, oproti Andalusii se jedná o komfortnější, kratší i levnější cestu.

V zásadě platí vyjíždět s novou STK a pokud možno s autem s klimatizací. Ve středomoří oceníte spíše menší vůz, na ostrovech obvzláště. Oficiálně zde můžete na cizích značkách jezdit půl roku v kuse, v praxi ale nebývá problém míti auto na místě po celé 2 roky platnosti STK. Aby vás ohledně délky provozu vašeho auta ve Španělsku někdo kontroloval, museli byste mít vyloženě smůlu nebo způsobit vážnou nehodu.

Auto si také můžete kdykoli přihlásit ve Španělsku. Budete potřebovat NIE a španělský účet, což všichni naši klienti již mají. Obnáší to administrativu, španělské pojištění a nové ITV (STK). Finančně to každopádně vyjde levněji, než si zajet do Čech či na Slovensko pro novou STK.

Prodat své auto ve Španělsku je komplikovanější, k odhlášení totiž potřebujete tuzemskou registrační (vývozní) kontrolu. Alternativou je, že vám auto na českém dopravním odboru odhlásí španělský dopravní úřad poté, co jej nový španělský majitel přihlásí na sebe. Riziko, že tak španělské úřady bez vaší intervence neučiní, je však dosti vysoké.


Koupě auta ve Španělsku

aaa

Spokojená klientka s autem zakoupeným v Palmě de Mallorca.

Máte-li ve Španělsku nemovitost, doporučuji koupi auta přímo na místě. Ušetříte si tím starosti i dlouhý přejezd. Potřebujete opět NIE, španělský účet a pochopitelně peníze. Ceny jsou zde srovnatelné, jen nabídka horších (levnějších) ojetin je malá. V případě Mallorky to platí dvojnásob. Většina seriózních prodejců nových i ojetých vozů pokrývá celý servis (pojištění, ITV) a my obvykle zajišťujeme tlumočení a dohled nad transakcí.


Richard Augustin
MallorcaHome.cz