Nacházíte se: Mallorca Home | Doma u moře » Omezení prodeje ne-rezidentům na Mallorce: nelegální iniciativa ve jménu voleb

Omezení prodeje ne-rezidentům na Mallorce: nelegální iniciativa ve jménu voleb

Omezení prodeje ne-rezidentům na Mallorce: nelegální iniciativa ve jménu voleb

Březen 2023.

Jsou tři měsíce před volbami do Beleárského parlamentu a lokální a převzatě i evropská média přetřásají téma zákazu nákupu nemovitostí pro ne-rezidenty na Baleárských ostrovech. Než se do tohoto tématu zakousneme podrobněji, je na místě upozornit na nelegálnost této iniciativy. Omezení nákupu nemovitostí pro občany, kteří nemají trvalý pobyt na Mallorce nebo jiném baleárském ostrově, je v přímém a jednoznačném rozporu se španělskou i evropskou legislativou.

armengol

„Omezení nákupu domů nerezidenty závisí na Evropě, potřebujeme, aby to Španělsko převzalo a vyjednalo“. Francina Armengol, prezidentka Baleárských ostrovů, leden 2023.


Legislativa vs. populismus

Svoboda pohybu a usazování evropských občanů v rámci EU, stejně jako neomezený pohyb kapitálu meti jejími členskými státy, jsou zakotveny v několika mezinárodních smlouvách, jako jsou Schengenská dohoda, Maastrichtská dohoda nebo Lisabonská dohoda. Všechny tyto smlouvy Španělsko ratifikovalo a také Listina základních práv EU zakazuje jakoukoli diskriminaci na základě státní příslušnosti. Co se to tedy na Mallorce vlastně děje?

Mallorka a v jejím vleku také ostatní Baleárské ostrovy skutečně čelí řadě problémů, jako jsou vysoké ceny nájmů, vysoké procento prázdných nemovitostí nebo obrovský sezónní nápor turistického ruchu. Na tato témata jsou baleárští rezidenti obvzláště citliví a místní političtí lídři toho bezostyšně využívají. Populismus je i zde způsobem, jak získat maximum v blížících se volbách, a bylo by naivní se domnívat, že Španělsko je v politické kultuře dále než Česko a další státy EU.

vecinos

„Někteří investoři skupují mnoho nemovitostí v okolí. Klidně nám zazvoní u dveří a nabízejí velké sumy za okamžitý prodej našich domů. A klidně se nám pak vysmějí, že za 10 let nebudeme nikdo naši čtvrť znát.“ Juan Peréz, sousedská platforma Son Espanyolet z Palmy bojující proti cizincům skupujícím nemovitosti za účelem turistických pronájmů, leden 2023. 


Akce a reakce

Že tato iniciativa stojí na nelegálním základu potvrdila renomovaná advokátní kancelář Mallorca Law, stejně jako čerstvě zveřejněná zpráva společnosti De La Mata Lawyers. Také prohlášení tajemníka centrální vlády v Madridu o nelegálnosti této snahy nevyznívá pro její iniciátory dobře. Přítom členové pracovní skupiny, která tento návrh parlamentu předložila, musí o neproveditelnosti svého požadavku dobře vědět.

Mohu naše klienty i přátele uklidnit: omezení nákupů ani prodejů nemovitostí na Baleárech nemá bez podpory španělské a evropské vlády reálnou šanci na úspěch. A to jak pro občany EU, tak pro ty “zvenčí”. Řešení lokálních problémů uchopili političtí propagátoři iniciativy za špatný konec a ve výsledku tím škodí nejen cizincům, ale především vlastním voličům. Trh totiž na jejich snahu reaguje zcela logicky a nezpochybnitelně. Ceny nemovitostí na Mallorce za poslední rok značně povýšily a počet prodejů ne-rezidentům výrazně narostll. A nic nenaznačuje tomu, že by se tento trend měl změnit.

hans-lenzl

„Propagátoři omezení nákupu domů nerezidenty by udělali mnohem lépe, kdyby spoluptacovali ruku v ruce s realitním průmyslem a pracovali na realistických řešeních. Nezdráháme se nabídnout svou podporu bez ohledu na to, jak zpolitizovaná celá tato akce je“. Hanz Lens, prezident Baleárské asociace realitních kanceláří ABINI, prosinec 2022.


Richard Augustin
Mallorca Home

(s citacemi ze zrojů Diario de Mallorca a Lionsgate Capital)