Nacházíte se: Mallorca Home | Doma u moře » Jak koupit a provozovat investiční nemovitost na Mallorce

Jak koupit a provozovat investiční nemovitost na Mallorce

Jak koupit a provozovat investiční nemovitost na Mallorce

Červenec 2022.

Investiční potenciál nemovitosti na Mallorce zvažuje téměř každý zájemce. Ať už je váš záměr nákupu emocionální, rekreační, rezidenční nebo čistě investiční, na Mallorce vždy kupujete nemovitost, kde jsou vaše finanční prostředky dobře uloženy. Je-li vaší prioritou investice a maximální zhodnocení akvizice, je vhodné se zaměřit na nemovitosti s některou z nájemních licencí. A nejlépe nemovitost svěřit do péče profesionála, který vaše nájemní výnosy dokáže maximalizovat.

hotel2

Na vrcholu investiční pyramidy Mallorky stojí hotely s licencovanou ubytovací kapacitou 315.000 lůžek. Nemovitosti s platnou turistickou licencí (ETV) pokrývají kapacitu 115.000 lůžek.

Vše začíná u základní úvahy, komu má vaše nemovitost sloužit. Zda předně vám a vaší rodině či firmě, nebo investičnímu záměru. Pokud je prioritou investice, neznamená to, že byste vaši nemovitost sami nemohli využívat. Jen je potřeba podřídit nákup, vybavení, provoz a servis nemovitosti lokální legistativě a potřebám vašich budoucích klientů. Těmi budou zejména turisté a návštěvníci Mallorky, kteří se zde obvykle nezdrží déle než 1 měsíc. V případě Mallorky se jedná o klientelu, která je vysoce solventní.


Airbnb, Booking a nájemní licence

Bezkonkurenčně nejvyšší výnosy vykazují nemovitosti pronajímané přes Airbnb a Booking. K tomu je na Mallorce potřeba některá z nájemních licencí. Pronájem na dobu kratší 1 měsíce bez licence je na Mallorce nelegální a chcete-li svou investici zhodnotit na maximum, licence je nezbytností.

barbar

Mallorku ročně navštíví přes 10 milionů turistů, v roce 2019 to bylo dokonce rekordních 16,5 milionů. Také letošní post-covidová sezóna ukazuje na další návštěvní rekordy. A všichni se chtějí ubytovat.

Licencí je celá škála, v základu je lze rozdělit na turistické licence a hotelové licence. Turistické (ETV) licence slouží majitelům nemovitostí k jejich pronajímání. Hotelové licence jsou určeny pro podnikatele v hoteliérství. Výběr licencovaných nemovitosti na prodej najdete v nabídce označené štítkem ETV. Tato referenční nabídka názorně ukazuje, jaké typy nemovitostí s licencemi jsou právě na trhu. Pokud zde nenajdete vyhovující nemovitost, nevadí. Naší hlavní činností je vyhledávání nemovitostí na míru.


Servis nemovitostí

Jedna věc je nemovitost koupit, a druhá jí provozovat. Můžete nemovitost nafotit, nacenit a vystavit jí na Airbnb nebo Bookingu. Poté vyladíte check-in a úklidový servis a nemovitost takto pronajímáte. Je to ale řešení pro našince, které je ubíjející jak potřebou neustálé on-line komunikace, tak sezóními výpadky. Prozřetelný investor svěří servis ETV nemovitosti profesionálovi.

Servis licencované nemovitosti nezahrnuje pouze recepci a úklid. Patří sem také cenová politika, havarijní služba nebo technická správa nemovitosti. Aktuálně zajišťujeme klientům celkový servis ETV nemovitostí prostřednictvím zavedených profesionálů z Mallorky. Specializovaná firma se postará o vše přes správné vybavení lůžkovinami, přes rezervační kalendář a komunikaci s nájemníky až po závěrečný úklid. Za to si účtuje procentuální polatek ze zisku, obvykle kolem 20%. Vy si pouze rezervujete termíny, kdy chcete vaši nemovitost využívat pro sebe, kontrolujete zisky a odvádíte daň z příjmu.

siesta_lehatka

Česká firma Siesta Solution vyvinula software, který slouží k optimalizaci cen turistických nájmů za účelem maximalizace zisku. Strategické partnerství s touto firmou jsme již uzavřeli.


Investiční boom vs. stop stav

Uprostřed léta, kdy vzniká tento článek, na Mallorce vrcholí sezóna. V post-covidovém roce zažívá ostrov historicky nejsilnější sezónu, nájemní kapacity jsou vyčerpány a ceny za noc dosahují astronomických sum. Majitelé nájemních nemovitostí jásají a my jsme zavaleni dotazy a poptávkami znásobenými ukrajinskou krizí.

Ostrované se však nárůstu turismu brání. Mallorský parlament vyhlásil na 5 let stop-stav pro vydávání nových ETV a hotelových licencí a licencované nemovitosti jsou vzácným zbožím. Nejvíce poptávané jsou ETV apartementy, kterých je v letní prodejní nabídce poskrovnu. U domů a vil je situace lepší, vstupní investice je ale logicky vyšší. Samostatnou kapitolou jsou pak apartment-domy a hotely, kde se počítají investice v řádech stovek milionů korun.

port-de-soller

V atraktivních destinacích jako je Port d'Sóller byly kvóty pro vydávání ETV licencí vyčerpány již před stop-stavem. Jedinou šancí bylo koupit nemovitost s licencí, což nyní platí pro celý ostrov.

Ať už patříte k jakékoli skupině investorů, nemovitost pro vás určitě najdeme. Jakkoli je Mallorka atraktivní destinací a zažívá nebývalý příliv kapitálu ze zahraničí, trh s (nejen) investičními nemovitostmi je na Mallorce hodně živý. Je potřeba jej bedlivě sledovat a nenechat si utéct dobré investiční příležitosti.

Richard Augustin
Mallorca Home