Nacházíte se: Mallorca Home | Doma u moře » Baleárské ostrovy 2023 - regulace ve jménu udržitelnosti

Baleárské ostrovy 2023 - regulace ve jménu udržitelnosti

Baleárské ostrovy 2023 - regulace ve jménu udržitelnosti

Listopad 2022.

Jsou to dobré zprávy pro rezidenty a špatné pro turisty a zahraniční investory. Baleárský parlament schvaluje celou řadu opatření regulujících přísun turistů i nových obyvatel ostrovů. Nyní parlament posvětil iniciativu omezující nákup nemovitostí pro ne-rezidenty. Ačkoli se jedná spíše o politické gesto než o reálnou hrozbu, do budoucna je to jasný signál. Baleáry se budou přílivu nových rezidentů bránit.

mandia

Atraktivní, krásná, žádaná. Požehnání a zároveň prokletí španělské Mallorky. Cala Mandia, listopad 2022.

Mallorca je jednoznačně nejpřetíženější baleárský ostrov. K necelému milionu obyvatel přibude v sezóně až půl milionu turistů denně. Letošní 5. srpen zaznamenal rekordních 1,5 milionu lidí na ostrově, ročně to dělá více jak 12 milionů turistů. Je to podobně jako v celé České republice, která je však 20x větší a žije zde 10x více obyvatel. V létě je tu zkrátka nabito.

Mallorca se však účinně brání. Od začátku roku platí pětiletý stop-stav na vydání ETV licenci, které umožňují pronájem soukromých nemovitostí na dobu kratší 1 měsíce. Zároveň došlo ke snížení celkových kvót na “turistická” lůžka na ostrově. V Palmě zredukovali počet velkých cruiserů na 3 denně a mohou přistát jen v sezóně. Na stole je omezení počtu licencí na nájemní automobily a úřady všemožně komplikují život provozovatelům hospod a barů v oblastech, kam se jezdí hlavně zapařit. Ostrované se zkrátka brání zahlcení turisty. Nutno přiznat, že oprávněně.


Bez Bruselu to nepůjde

Baleáry jsou autonomní území s vlastním parlamentem a mohou tak účinně regulovat dění na ostrovech. Na jaře čekají ostrovany parlamentní volby a voliči na omezení turismu jednoznačně slyší. Novou iniciativu na omezení nákupu nemovitostí pro ne-rezidenty vyhlásila v listopadu menšinová strana El Pi. Podle jejího návrhu by podmínkou pro nákup nemovitosti na Baleárech byl minimálně pětiletý status rezidenta. Jinými slovy byste zde nejprve museli pár let žít.

noviny

Rekordní návštěvnosti a plánovaným regulacím se na konci sezóny věnují všechny Baleárské deníky. Vděčné téma pro čtenáře i skutečný problém Mallorky.

Aby bylo takové opatření možno účinně zavést, musel by zákon posvětit Madrid a Brusel. Španělsko si při vstupu do Unie nevyžádalo ohledně nemovitostí žádná omezení. Na rozdíl od Dánska nebo Finska, které si vyhradily právo regulovat v rámci EU nákup nemovitostí na ostrovech. Právě tyto země posloužily baleárské straně El Pi za vzor. Aby dokázala na Baleárech podobné omezení prosadit, bude muset neprve přesvědčit národní a evropský parlament.


Teď a nebo nikdy

notaria1

Cestovní pas, podpis u notáře, předání šeků oproti klíčům. Navzdory politickým proklamacím běží vše normálně. Česká a malorská klientka na notářství v Palmě, listopad 2022.

Ačkoli se jedná především o politické gesto, pro zahraniční investory to je jednoznačný signál. Mallorca je zkrátka příliš krásná a žádaná, což je její požehnání i prokletí zároveň. V před-covidových letech se uvádělo procento zahraničních kupců mezi 20-25%, v tomto roce se mluví o 40-50% nákupu nemovitostí do rukou zahraničních vlastníků. A to často investičně, na dálku, přičemž nemovitosti zejí prázdnotou. Potřeba regulace je tedy logická, a vlastně i správná. Z pohledu investorů a zájemců o nemovitosti však tato snaha přinese nejspíše opačný efekt. S filozofií “teď a nebo nikdy” lze očekávat, že rok 2023 bude co do zahraničních nákupů nemovitostí na Mallorce rekordní.

Richard Augustin
Mallorca Home